Odpowiednia wiedza ekonomiczna jest jedną z ważniejszych potrzeb współczesnego świata. Choć podstawowe reguły ekonomii towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, to właśnie świat współczesny wymaga od każdego wcale nie minimalnej wiedzy w tym zakresie.

Wierzycie w to czy nie, ale sprawdzić zawsze warto!

Pieniądz, koszty, efektywność, zysk, inflacja, emerytury, podatki i wiele innych zagadnień ekonomicznych to dzisiaj nie tylko domena ekonomistów czy przedsiębiorców, ale codzienność nas wszystkich. To równocześnie podstawa Waszych szkolnych przedmiotów: podstawy przedsiębiorczości oraz biznes i zarzadzanie, których zakres informacji niewątpliwie jest tym, co najczęściej przyda Wam się w codziennym życiu i potencjalnie w Waszej przyszłej pracy. Od poziomu kompetencji w tym zakresie zależy zarówno Wasze obecne i przyszłe życie prywatne, funkcjonowanie instytucji, w których będziecie pracować lub działać. Miliony pojedynczych decyzji ekonomicznych podejmowanych codziennie przez nas wszystkich, składa się na naszą wspólną efektywność i zamożność.

Zachęcamy do oraz udziału w projekcie, lektury książki i całej strony.

Co by było, gdyby grupa nastolatków porwała znanego profesora ekonomii, a potem zmusiła go do odpowiedzi na trudne i kłopotliwe pytania? Czy dzięki temu łatwiej byłoby ustalić, jakie są podstawowe prawa rządzące gospodarką? Poznajcie losy porwanego Profesora i sześciu członków Tajnej Grupy Oburzonych, która go przesłuchuje – grupy stworzonej przez Waszych rówieśników.

Książka „Ekonomia dla ciekawych” profesora Orłowskiego napisana została z myślą o Was. Zaczyna się od spraw dość prostych: dlaczego Niemcy zarabiają więcej niż Polacy, dlaczego rosną ceny, czym jest globalizacja i jak wpływa na nasze życie. Dalej dochodzi do problemów tak skomplikowanych, jak wpływ polityki na gospodarkę, przyszłość systemu emerytalnego, kryzys klimatyczny czy efekty zastępowania pracowników przez roboty.

To nie jest nudny wykład ekonomii. To szereg przesłuchań, w których Wasi ciekawi świata rówieśnicy zmuszają ekonomistę do prawdziwych odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bez ściemy.

Na stronie znajdziecie wybrane rozdziały z książki Witolda Orłowskiego „Ekonomia dla Ciekawych” – autor to profesor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i publicysta. Pomimo naukowych podstaw, książka opowiada prosto – często z przymrużeniem oka – o wielu zagadnieniach ekonomicznych w formie i języku dostosowanym do Waszych oczekiwań.

Wkrótce na tej stronie znajdziecie memy, dowcipy i filmiki – wiedzę ekonomiczną można zdobywać nie tylko w trakcie żmudnego studiowania podręczników, ale również w trakcie zabawy. Materiały tworzone będą przy Waszym aktywnym udziale!

Docelowo elementem projektu będzie również grywalizacja, realizowana w formule on-line.