Szanowni Państwo,
odpowiednia wiedza ekonomiczna jest jedną z ważniejszych potrzeb współczesnego świata. Choć podstawowe reguły ekonomii towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, to właśnie świat współczesny wymaga od każdego wcale nie minimalnej wiedzy w tym zakresie.

Pieniądz, koszty, efektywność, zysk, inflacja, emerytury, podatki,… i wiele innych zagadnień ekonomicznych to dzisiaj nie tylko domena ekonomistów czy przedsiębiorców, ale codzienność wszystkich obywateli. Od poziomu naszych kompetencji w tym zakresie zależy zarówno życie prywatne, funkcjonowanie instytucji, w których pracujemy lub działamy, jak i sytuacja gospodarcza całego kraju. Miliony pojedynczych decyzji ekonomicznych podejmowanych codziennie niemalże przez wszystkich Polaków składa się na naszą wspólną efektywność i zamożność. Dlatego powinniśmy – a w zasadzie musimy – podejmować różne kroki zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy ekonomicznej.

Warszawski Instytut Bankowości, realizujący wiele projektów edukacji ekonomicznej, finansowej oraz w zakresie przedsiębiorczości postanowił przygotować i uruchomić od września 2022 r. projekt „Porwani przez Ekonomię” opierający się o przekaz i formułę zawartą w książce „Ekonomia dla Ciekawych” napisanej przez prof. Witolda Orłowskiego – jednego z czołowych ekonomistów i komentatorów ekonomicznych w Polsce. Zdaniem wielu edukatorów, jest to jedna z najciekawszych publikacji w tym zakresie dla nastoletniej młodzieży – w szczególności na przełomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Podstawowy zakres przekazu jak i ciekawa formuła (często z przymrużeniem oka) z pewnością może być również atrakcyjna i przydatna dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę. Wspieranie tych działań przez odpowiednie zespoły konsultacyjne i doradcze (składające się z praktyków edukacji) oraz przez doświadczenie partnerów projektu pozwoliło na stworzenie rozbudowanego projektu na bardzo wysokim poziomie merytorycznym z możliwością powszechnego wykorzystywania i wspierania edukacji ekonomicznej w całym kraju.

Projekt – wraz z niniejszą stroną – skierowany jest do uczniów i nauczycieli oraz do każdej innej osoby zainteresowanej podstawami ekonomii. Nie osiągniemy jednak tego bez współpracy z Państwem – Nauczycielami z polskich szkół. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom przynajmniej część z Państwa i Waszych uczniów zostanie “porwana przez ekonomię”!

Prosimy Państwa o zainteresowanie się projektem i serdecznie zachęcamy do kontaktu i współudziału w jego realizacji.

Dodatkowe informacje

Projekt skierowany jest głównie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego podstawą są treści zawarte w książce profesora Orłowskiego „Ekonomia dla ciekawych”, napisanej specjalnie z myślą o młodzieży w wieku 13-17 lat.

Każdy z 20 rozdziałów (czyli „przesłuchań”) omawia w przystępny sposób konkretne, ważne zjawisko, problem lub mechanizm gospodarczy, poczynając od zagadnień stosunkowo prostych (dlaczego jedne kraje są zamożniejsze od innych, dlaczego rosną ceny, na czym polega globalizacja), kończąc na tych najbardziej skomplikowanych (wpływ polityki na gospodarkę, przyszłość systemu emerytalnego, efekty zastępowania pracowników przez roboty).

Na tej stronie dostępne są specjalne narzędzia dla nauczycieli (uwaga: dostęp do niektórych treści jest możliwy wyłącznie po bezpłatnej rejestracji na tej stronie), gdzie można wybrać zestaw tematów, które uznają oni za najbardziej pomocne w nauczaniu. Na tej podstawie wygenerowana zostanie np. indywidualnie skonfigurowana wersja książki, dostępna bez opłat również dla uczniów (w wersji online).

Do rozdziałów udostępnione są dodatkowe materiały dydaktyczne, a także gotowe prezentacje i scenariusze lekcji (dla zarejestrowanych i zalogowanych na tej stronie nauczycieli), pozwalające uczniom na jeszcze lepsze zrozumienie istoty problemów ekonomicznych i trudnych wyborów, których trzeba dokonywać w życiu i w gospodarce.

Polecamy również słuchowisko!

Pełna wersja  (11 nagrań) jest dostępna dla zarejestrowanych i zalogowanych na tej stronie nauczycieli. Obok ogólnodostępna próbka 😉

Materiały zostały opracowane we współpracy z metodykami, nauczycielami, wykładowcami akademickimi, przedstawicielami Partnera Generalnego – mBanku i Zespołem Ekspercko-Doradczym Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

mBank - Logo

mBank wprowadza młodych w świat finansów

Chcesz wiedzieć o nas więcej?

☞ mBank

W mBanku stawiamy na młodych, chcemy ich wspierać i edukować. Dlatego z dumą dołączyliśmy do projektu Porwani przez Ekonomię.

Podpowiemy jak oszczędzać, jak chronić swoje dane, pieniądze i budować własny biznes. Wierzymy, że przygotowane przez nas scenariusze zajęć będą wsparciem dla uczniów i nauczycieli na lekcjach przedsiębiorczości i godzin wychowawczych.

Pobierz scenariusze lekcji oraz prezentacje:

Kiedy Polacy będą zarabiać tyle co Niemcy?

Mordercza spirala – czyli jak nie dać się wkręcić inflacji

Dlaczego jedni zarabiają górę kasy, a drudzy grosze?

Czy można fajnie żyć nie szkodząc planecie?

RRSOooo… czyli cooo? Kredyty bez tajemnic

Przesłuchanie nr 21: Co to znaczy odpowiedzialny biznes?

Słuchowisko

Ogólnopolskie lekcje on-line

Wymarzony pracodawca - czy w pracy liczy się tylko kasa?