Czy można o ekonomii mówić inaczej? Tak, ale trzeba zrozumieć podstawowe prawa, które nią rządzą. Uwzględnić różne punkty widzenia, tam gdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I wreszcie pamiętać, że w gospodarce zawsze pewną rolę odgrywa przypadek i ludzkie widzimisię.

W książce grupa nastolatków zmuszonych do udziału w nudnym wykładzie ekonomii jest tak wściekła, że postanawia porwać znanego Profesora, a następnie założyć na twarze maski i go przesłuchać. W ciągu 20 przesłuchań zadają mu pytania o przyczyny bogactwa i biedy narodów, o inflację i finanse, o pracę i dochody, o rolę państwa i rynku, o globalizację i kryzysy gospodarcze. Nie dają mu wykręcać się i zbywać ogólnikami, nie przyjmują podręcznikowych prawd. Żądają wyjaśnień, przekonujących dowodów, odpowiedzi na trudne pytania, przyznania, że nie wszystko w gospodarce działa tak, jak powinno.

Nie wiedzą, że podczas gdy oni przesłuchują Profesora i odkrywają całą prawdę o gospodarce, specjalna grupa śledcza pod wodzą Dyrektora ich szkoły przygotowuje plan odbicia zakładnika…

Współtwórcy książki "Ekonomia dla ciekawych": uczniowie klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 81 Fundacji „Rodzice Dzieciom” w Warszawie, z którymi Autor konsultował język i treść książki

Współtwórcy książki: uczniowie klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej Niepublicznej nr 81 Fundacji „Rodzice Dzieciom” w Warszawie, z którymi Autor konsultował język i treść książki

Książka jest obecnie dostępna na stronie internetowej Domu Wydawniczego REBIS: www.rebis.com.pl

Już teraz – niezależnie od lektury książki – zachęcamy do zapoznania się z niektórymi zeznaniami Profesora, które znajdują się poniżej oraz z jej fragmentami w pliku PDF.

Przesłuchania profesora - materiały dodatkowe